30 Temmuz 2009 Perşembe

Kış Çorbası


Özellikle kışın soğuk algınlığı problemleri ile karşılaştığımızda bizim evin imdadına yetişen bir çorbadır kış çorbası. Aslında bilinen unlu yoğurt çorbasıdır ama ben buna kendi hazırladığım et suyunu ve zaman zaman rondodan geçirdiğim sebzeleri de ilave ettiğim için adını da kendim koymak istedim.

Benim yaptığım kış çorbasının vazgeçilmez elemanı, haşladığım etlerin dibinde kalan ve etin ufalanmış parçalarını bulunduran suyudur.

Genellikle et alır almaz ki, her zaman pişirmeye vaktim olmadığı için fazla miktarda alırım, haşlar ve suyunu da kaselerle buzluğa koyarım. Oğlumun iştahı kaçtığı zamanlarda hangi çorbayı isterse istesin (çocuklara şehriye çorbası verilmesi bana garip gelir, içinde hiç besleyici gıda yok diye düşünürüm) mutlaka bu et sularını kullanırım. Siz de benim gibi günde 12 saatini evin dışında geçiren bir anne iseniz tavsiye ederim.

Çorba İçin Malzemeler:
2 su bardağı et suyu
4 su bardağı su
2 su bardağı yoğurt
1 yumurta
1 yemek kaşığı tepeleme un
Tuz
Kuru nane
Sıvı yağ
Evde bulunan herhangi bir sebze (miktarı sebzeye göre ayarlayabilirsiniz.)

Ben sebze olarak genellikle havuç, bezelye, karnabahar, brokoli, kabak sebzelerinden birini seçerim.

Tencereye koyduğumuz et suyu ve suya sebzeyi rendeliyoruz. Altını yakıp kaynatarak sebze iyice ezilir hale gelene kadar haşlıyoruz. Derin bir kasede iyice çırptığımız un, yoğurt, yumurta karışımına yavaşca kaynayan sudan çırparak katıyoruz. Yoğurdun kesilmemesi için yaptığımız bu özleştirme işleminden sonra, ocağı kısarak ve tencereyi hızlı bir şekilde karıştırarak yoğurt karışımını ilave ediyoruz. Burada en önemlisi, kaynama başlayıpda bir iki dakika kaynayana kadar karıştırmayı bırakmamak.
Kaynama süresinin 5-6 dakika olması yeterlidir. Kaynarken kızgın yağa ilave ettiğimiz naneyi de tenceremize ilave ediyoruz. O an çıkan ses ve koku evdekileri mutfağa çekmek için zaten yeterli oluyor. (Ben bu çorbayı yaparken genellikle oğlum etrafımda dolaşıp durur, ne zaman pişacak diye...)

Tuzunu da isteğimize göre ilave ettiğimiz çorbamız servise hazır oluyor.

Afiyet Olsun

Hiç yorum yok: