6 Ağustos 2009 Perşembe

Kararlar ve Hayatlar

Hayatımızda sürekli olarak kararlar veririz. Bu kararların her birisinde başka türlü yaşama şansını kaçırırız. Çok önemli seçimler yaparken insanın hayatının sonraki otuz yılının özetini görme şansı olsa ne güzel olurdu değil mi?

Mesela ben, mesleğimi seçerken ileride anne olacağımı ve anneliğin nasıl bir duygu olduğunu bir parça da olsa hayal edebilseydim, tüm gün çalışacağım bir meslek seçer miydim? Bir şekilde bilerek mesleği seçtim diyelim, insanlar mesleklerinden farklı işler de yapıyorlar sonuçta değil mi? Ama bir de üstüne yüksek lisans yapar mıydım? Hiç sanmıyorum. Şimdi bir yandan işimi severken ve yapmaktan büyük bir iş tatmini duyarken, bir yandan da hayatımda hiç bir zaman tekrar etmeyecek bir çok güzelliği kaçırdığımı görüyorum.

Bilsem ki Türkiye'de; işime ara verip, 5 yıl sonra haydi yeniden çalışayım dediğimde iş bulacağım, inanın hiç durmazdım. Ama sanırım yine de fazla duramayacağım. Oğlumun 5,5 yaşına gelene kadar öğrendiklerinden kendime pay çıkaramıyorsam, onun sevdiğini ve ona faydalı olduğunu bildiğim yemekleri yine de onun için hazırlamaya vakit bulamıyorsam en önemlisi uzmanların günde yarım saat çocukla kaliteli zaman dedikleri ve günün 1/48'i kadar bir zamanı yavruma ayıramıyorsam kendime "niye çalışıyorum" diye sorasım geliyor.

Git gide kesinleşen kararımı sizlerle mutlu bir şekilde paylaşmak dileğiyle...

Hiç yorum yok: